Webgune honek cookiak erabiltzen ditu informazioa gordetzeko zure gailuan. Bertatik ibiltzea Pribatutasun Politikan azaltzen diren baldintzak onartzea ekartzen du. Aurrera

Itzuli Itzuli

Dantza klasikoaren teknika I eta II, Interpretazio tailerra I eta Errepertorioa II

María Gutiérrez (Danseuse principale Ballet du Capitole)

Maiatzak 10etik 14era

Ballet du Capitole de Toulouse konpainiaren entrenamenduetan egiten diren dantza klasikoko teknika klaseak eta errepertorioko hainbat koreografien muntaia.

María Gutiérrez - Danseuse principale Ballet du Capitole

Torrelavegan jaioa, Toulousera 2001 urtean heldu zen. María Gutiérrez Ballet du Capitole-ko pertsona enblematikoenetako bat izan da.

Konpainiako bakarlari nagusia, errepertorio klasiko, neoklasiko eta garaikideko rolak interpretatu ditu.

Koreografo askorekin eta dantza garaikideko eta ballet irakasle ospetsuekin lan egin du. Mariak eszenatokiari agur esan zion 2017an.

Bere aparteko ibilbideagatik Toulouse hiriko domina jaso zuen. Gaur egun bere teknika irakatsi eta transmititzen du Toulouse-ko Kontserbatorioan.

ERREPERTORIOA

KLASIKOA:

George Balanchine: Apollon Musagète, Rubis, Tarantella, Tchaïkovski Pas de deux, Tema y variaciones, Who cares ?, Brahms-Schoenberg Quartet, Raymonda Variations
Kader Belarbi: À nos Amours, La Bête et la Belle, Le Corsaire, Giselle, La Reine mort
Auguste Bournonville: La Sylphide, Napoli
John Cranko: La Mégère apprivoisée (Katharina)
Mikhaïl Fokine: Chopiniana
Nanette Glushak: Coppélia, Don Quijote, Giselle
Charles Jude: Coppélia
Serge Lifar: Los espejismos
Rudolf Nureyev: La Bayadère, Romeo y Julieta
Michel Rahn: Alicia en el país de las maravillas, El cascanueces, Quimera
Uwe Scholz: Beethoven 7
Oleg Vinogradov: Paquita Grand Pas

GARAIKIDEA:

Mauro Bigonzetti: Cantata, Orma
Davide Bombana: Carmen, Les Liaisons Dangereuses
David Dawson: A Million Kisses To My Skin
Nacho Duato: Na Floresta, Por vos muero
William Forsythe: The Vertiginous Thrill Of Accuracy
Nils Christe: Before Nightfall, Pulcinella
Jiří Kylián: Ángeles caídos, Sinfonietta, Seis danzas, Sinfonía de salmos
Peter Martins: Simetrías temibles
Benjamin Millepied: Paganini!
Jacopo Godani: Spazio-Tempo


BAKARLARI GONBIDATUA
Royal Ballet de Flandes
Teatro Massimo di Palermo
Tulsa Ballet
Jun Ballet-Kyoto
Staatsschauspiel Dresden

  

IRAKASLEA - KOREOGRAFIA LAGUNTZAILEA

 -          Tolouse-ko kontserbatorioa

-          Francois Mauduit, Junior Company (Toulouse)

-          Espainiako Torrelavega hiriko nazioarteko lehiaketa (epaimahaiko kidea)

-          Zentro koreografikoa (Toulouse)

-          Ballet Dance Studio Buttazzoni (Toulouse)

-         Udako praktikak Armengou ikastetxe baimenduan (Santander)

-         Koreografo laguntzailea Angoulême "Giselle" balleterako

-         Luca Masalaren "Nougaro" eta "Los siete pecados capitales" balleten koreografo laguntzailea.



PRESTAKUNTZA

Professeur de danse classique Diplôme d’état ( D.E )
Ecole de l’English National Ballet (Londres)
Real Conservatorio de Arte Dramático y Danza de Madrid: Artist chorégraphique
Chargée de production spectacle vivant : Federation Octopus